Wyposażamy Sklepy
Wyposażamy sklepy
Wyposażamy Biura
Wyposażamy biura
Wyposażane sklepy przez ABM
Realizacje

 

Nr 6 (197) / 2007 * Szafa chłodnicza i bonet w jednym


Artykuł: Dwa w jednym - szafa chłodnicza i bonet

dwa_w_jednym_950

 


 

„HANDEL” nr 6/07, dział wyposażenie/serwis

„Dwa w jednym”

Szafa chłodnicza i bonet mroźniczy w jednym urządzeniu, stosowanie siłowników pneumatycznych w ladach i witrynach chłodniczych oraz rolet elektrycznych w regałach chłodniczych to jedne z ostatnich nowości w specjalistycznych regałach na mięso, wędliny i nabiał.

O wyborze rodzaju mebla decydują głównie jego przeznaczenie, dostępne wymiary oraz cena. Te kryteria są niezmienne od lat. Zmieniają się za to wygląd lad i regałów chłodniczych oraz ich parametry techniczne. Tradycyjnie prosta linia lad jest zamieniana na łamaną w taki sposób, aby zapewnić klientowi wybór różnego asortymentu bez konieczności zbytniego przemieszczania się. Detaliści coraz odważniej wybierają też kolorystykę mebli (dotychczas dominowała biel). Przykładem jest m. in. kilka sklepów w Polsce, gdzie mięso wyeksponowane jest w ladach o ciemnych, prawie czarnych kolorach.
Ostatnio modnymi dodatkami do mebli chłodniczych są różnego rodzaju wypełniacze, powodujące zmniejszenie ilości towaru na półkach, a jednocześnie nieograniczające ekspozycji. Rozwiązanie to dodatkowo wymusza większą rotację towaru, dzięki czemu produkty są zawsze świeże. Repliki owoców, warzyw, serów i mięs są w ofercie m.in. spółki PPH Temar, która jest wyłącznym przedstawicielem holenderskiej firmy Boska Holland, lidera w produkcji urządzeń do wyposażenia stoisk serowych i mięsnych. Oprócz profesjonalnego sprzętu do krojenia, tarcia, pakowania serów, firma dostarcza displaye, będące uzupełnieniem tradycyjnych mebli chłodniczych. Dzięki nim lady sprawiają wrażenie pełnych, a ekspozycja staje się „trójwymiarowa”. Wśród nich są displaye marmurowe trzypłytowe oraz pojedyncze płyty marmurowe: okrągłe i prostokątne, białe lub czarne, schodkowe z imitacji łupka, a także narożne w kształcie ćwiartki koła.
Do technicznych nowości należy urządzenie MIX firmy JBG, oferowane przez spółkę ABM Wyposażenie Sklepów. Urządzenie służy do przechowywania, ekspozycji i bezpośredniej sprzedaży artykułów mrożonych w temperaturze od -25°C do -18°C. „Łączy ono funkcje szafy mroźniczej z gondolą, co wpływa na energooszczędność na sklepie. MIX jest przystosowany do łączenia w ciągi chłodnicze, zasilane przez agregat zewnętrzny, ma dwa niezależne układy chłodnicze” – mówi specjalista z firmy ABM Wyposażenie Sklepów.
Firma Koxka wprowadziła rok temu nową linię produkcyjną Koxka ICE. „Nad tym projektem pracowali nasi najlepsi projektanci i technicy. Ich zadanie polegało na zastosowaniu nowatorskich rozwiązań w samym wyglądzie mebli, jaki i w polepszeniu ekspozycji towarów, zwiększając widoczność eksponowanego towarów oraz jego dostępność” – mówi Marcin Mantojfel,
key account specialist w Koxka. - Zwiększono widoczność eksponowanych towarów i ich dostępność. W nowej linii mebli zwiększono załadunek przy jednoczesnym zmniejszeniu powierzchni zajmowanej przez urządzenie w sklepie. Meble ICE cechuje też mniejsze zużycie energii, szybszy montaż i czyszczenie. Jak podkreśla Marcin Mantojfel, wszystkie meble firmy Koxka charakteryzuje niski pobór prądu związany z zapotrzebowaniem na grzałki i oświetlenie oraz schłodzenie mebla. „Jest to bardzo ważne ze względu na rosnące koszty energii, ponieważ większą część zapotrzebowania elektrycznego w sklepie pobiera właśnie chłodnictwo – wyjaśnia Mantojfel. - Niestety, jednak na razie niewielu inwestorów liczy koszty wynikające z eksploatacji mebli i wybiera przy zakupie tańsze rozwiązania. Tymczasem przy zakupie droższego mebla, już po niedługim czasie użytkowania, ta różnica mogłaby się zwrócić”.
Oferta mebli chłodniczych na wędliny, mięso i nabiał jest coraz bardziej urozmaicona, coraz większy jest wybór rodzajów i kształtów, jest coraz nowocześniejsza i ciekawsza. „Chcąc doradzić osobom zamierzającym kupić meble chłodnicze, proponuję zainwestować w dobry sprzęt wyposażony w agregaty zewnętrzne. Nie polecam natomiast kupowania urządzeń używanych, ponieważ narażamy się w ten sposób na bardzo kosztowny serwis w razie uszkodzenia oraz trudności w zdobyciu części zamiennych” –mówi Ryszard Rudnik, kierownik biura koordynacji handlu krajowego firmy ABM S.A. Wyposażenie Sklepów, która ma w swojej ofercie meble chłodnicze polskich producentów, głównie JBG-2, Bolarus, Cebea, Igloo, Juka, Cold. Produkują oni lady chłodnicze, witryny i szafy chłodnicze, regały chłodnicze oraz bonety i wyspy mroźnicze.

Katarzyna Pierzchała

Ramka /Tinta:
Kto, co i ile
Mięsa i wędliny przechowuje się w ladach chłodniczych, natomiast nabiał w regałach chłodniczych. Sklep o powierzchni do 2000 m kw. zamawia ok. 25 - 30 m lad chłodniczych i ok. 30 - 40 m regałów chłodniczych. Hipermarket użytkuje nawet do 200 m bieżących urządzeń chłodniczych łącznie.
Źródło: uśrednione dane od producentów

 

« Powrót