Wyposażenie Sklepów

Król Lodu na mistrzostwach świata dzięki ABM

odsłon: 491

04-01-2023

Jesteśmy sponsorem wyjazdu Marcina Szarpaka na 5. Mistrzostwa Świata w Pływaniu Lodowym, które odbędą się we Francji. Dokonania Króla Lodu są przykładem na to, że warto mieć pasję i pokonywać własne ograniczenia. W ABM wspieramy Marcina i pomagamy w realizacji jego marzenia – zdobycia tytułu mistrza świata po raz kolejny. Już wkrótce może się ono spełnić!

Początek roku jest doskonałą okazją do sformułowania nowych celów. Warto o nie walczyć, nawet jeśli wydają się nam niemożliwe do osiągnięcia. Jak mówi Marcin Szarpak, początki pływania zimowego nie były proste nawet dla niego. Mimo wieloletniego doświadczenia w pływaniu na basenie musiał zmierzyć się z reakcją organizmu na niską temperaturę wody. Nie obeszło się bez bólu. Jednak regularne treningi i niesamowita pasja do nowej dyscypliny sprawiły, że odniósł sukces! Pływak jest naszą inspiracją w pokonywaniu własnych ograniczeń. Jeśli macie marzenia, walczcie o nie!

Marcin Szarpak to pochodzący ze Świętochłowic mistrz świata, zdobywca tytułu Króla Lodu i rekordzista Guinnessa w kategorii „Najszybciej przepłynięty 1 km w lodowatej wodzie”. We wrześniu 2022 roku otrzymał powołanie do kadry Polski na  5. Mistrzostwa Świata w Pływaniu Lodowym  federacji IISA. Jak wyglądały początki jego kariery?

Zanim rozpoczął karierę pływaka zimowego, jako dziecko trenował pływanie w basenie. Pierwsze złote medale zdobył jako nastolatek podczas Mistrzostw Śląska. W 2015 roku uzyskał pierwsze miejsca na dystansie 400 i 1500 metrów, płynąc stylem dowolnym. Złoty medal wywalczył również podczas Zawodów Pływackich o Puchar Rosomaka.

Sukcesy w pływaniu basenowym i poszukiwanie nowych wyzwań sprawiły, że Marcin zainteresował się kolejną odmianą pływania. Wybór padł na open water, czyli pływanie na wodach otwartych. Król Lodu zaczął odnosić sukcesy również w tej dyscyplinie. W 2017 roku osiągnął najlepszy wynik na dystansie 5000 metrów podczas IV Mistrzostw Polski w Pływaniu Długodystansowym Na Wodach Otwartych. Dystans pokonał w 1 godzinę, 1 minutę i 29 sekund.

Kolejnym ważnym krokiem w karierze Marcina było rozpoczęcie pływania w wodzie o temperaturze, która nie przekracza 5 stopni Celsjusza. Tak właśnie określa się pływanie zimowe. Zanim wystartował w międzynarodowych zawodach, trenował przez trzy lata, począwszy od 2018 roku. Jak sam twierdzi, nie było to proste doświadczenie. Jednak regularność treningów i zapał Marcina dawały efekty. Kilka lat później przekonał się o tym podczas mistrzostw świata.

Zanim Marcin został Królem Lodu, startował między innymi w Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu. W 2019 roku zajął wysoką pozycję, przepływając dystans 1500 metrów stylem dowolnym. Podczas zawodów Grand Prix Polski, które miały miejsce w tym samym roku, zajął drugą pozycję. W 2020 roku Król Lodu zwyciężył podczas Mistrzostw Polski. Pierwsze miejsce zdobył na dystansie 10 kilometrów w kategorii Młodzieżowcy.

W tym czasie został zawodnikiem katowickiego klubu sportowego Silesia Winter Swimming. Klub ten współpracuje między innymi z federacją International Ice Swimming Association (IISA). Dzięki działalności klubu polscy zawodnicy mogą mierzyć się z pływakami zimowymi z całego świata podczas mistrzostw.

W dniach 4-6 lutego 2022 roku w Głogowie odbyły się 4. Mistrzostwa Świata w Pływaniu Lodowym. Startujący w nich Marcin został mistrzem świata w pływaniu zimowym! Ustanowił trzy rekordy świata na dystansie 250, 500 i 1000 metrów. Ostatni dystans przepłynął, osiągając rewelacyjny czas 11 minut i 48 sekund. Temperatura wody wynosiła jedynie 3 stopnie Celsjusza. Tym samym zdobył tytuł Króla Lodu. Z zawodów przywiózł aż siedem złotych medali!

Jego osiągnięcie trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa. Marcin został rekordzistą w kategorii „Najszybciej przepłynięty 1 km w lodowatej wodzie (mężczyzna)”.

W oczekiwaniu na kolejne mistrzostwa świata Marcin Szarpak bierze udział w zawodach krajowych. 19 listopada 2022 roku w Łodzi startował podczas zawodów Zimno i Fajnie. Była to zarazem pierwsza impreza sportowa, podczas której Marcin wystąpił jako podopieczny ABM. Zdobył złoty medal w kategorii open oraz wiekowej za przepłynięcie 1000 metrów stylem dowolnym. Zajął najwyższe miejsce na podium ze świetnym wynikiem 11 minut i 32 sekundy.

Następne zawody w Dąbrowie Górniczej odbyły się w ramach Ice Cup Poland. Marcin wywalczył pierwsze miejsce za przepłynięcie dystansu 500 metrów z wynikiem 6 minut i 31 sekund. Kilka dni później wystartował w zawodach w Świętochłowicach. Tym razem dystans 1000 metrów pokonał w wodzie o temperaturze wynoszącej jedynie 2,7 stopni Celsjusza!

Zawody w rodzinnych Świętochłowicach były ostatnim przystankiem Marcina przed  5. Mistrzostwami Świata w Pływaniu Lodowym we Francji. Wyjazd na mistrzostwa jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu ABM. To nasz wkład w rozwój nadziei polskiego sportu. Zwłaszcza, że w szeregach firmy znajdują się prawdziwi miłośnicy aktywności fizycznej. Od lat bierzemy udział w różnych akcjach sportowych, w tym charytatywnych.

Mistrzostwa odbędą się w miejscowości Samoens w dniach 11-15 stycznia 2023 roku. W planach Króla Lodu jest utrzymanie tytułu mistrza świata. W przygotowaniach Marcina do mistrzostw uczestniczy trener Wojciech Głyk. Jego historia pokazuje, że dzieci nie zawsze idą w ślady rodziców. Wojciech to syn Kazimierza Głyka, franchisobiorcy ABM w Katowicach. Sam jednak wybrał jednak inną drogę zawodową, odnajdując spełnienie w sporcie. Łącząc pracę z pasją, zajmuje się trenowaniem zawodników. Na koncie ma także sporo własnych sukcesów. Wojciech Głyk jest medalistą mistrzostw Polski w pływaniu na dystansie 1500 metrów, doktorantem AWF w Katowicach oraz byłym członkiem Kadry Narodowej w pływaniu. Obecnie pomaga zawodnikom w pokonywaniu granic. Oprócz treningów pływackich prowadzi również przygotowania motoryczne sportowców do rajdów oraz wyścigów samochodowych.

Życzymy Marcinowi Szarpakowi wypłynięcia na szerokie wody podczas najbliższych mistrzostw!