Optymalne wykorzystanie powierzchni sklepu


Artykuł: Jak Optymalnie Wykorzystać Powierzchnie Sklepu

 

Projektując sklep trzeba godzić oczekiwania właściciela, zasady merchandisingu i rodzaje eksponowanych towarów oraz obowiązujące przepisy - lokalne przepisy budowlane, przepisy dotyczące obiektów przemysłowych i handlowych, przepisy p-poż, wytyczne dotyczące organizacji miejsc pracy, czy zakładów ubezpieczeniowych. 

- Planując urządzenie lub modernizację sklepu należy uwzględnić układ pomieszczeń, oświetlenie, potrzeby klientów sklepu i oczekiwania właściciela takiego sklepu - mówi Ryszard Rudnik z ABM. Projektanci w ABM stosują się do kilku zasad. Po pierwsze planują kierunek ruchu klienta w sklepie, po drugie - projektują układ wyposażenia zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami, po trzecie - ustalają układ asortymentowy na regałach i innym wyposażeniu wspólnie z właścicielem sklepu. Szczególne miejsce w sklepach zajmuje strefa kasowa i miejsca impulsowe - klientowi, oczekującemu w kolejce do kasy umożliwia się wybór szeregu drobnych artykułów, których sam widok wywołuje impuls chęci zakupu" (słodycze, baterie, papierosy, prezerwatywy, tabletki p/bólowe itd). Do zabudowy strefy kasowej wykorzystywane są typowe moduły meblowe, ale możliwe są indywidualne projektów wynikających ze specyfiki lokalu i wymagań klienta. 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest budowanie ciągów regałów - przy ścianach (regały przyścienne) oraz w przestrzeni środkowej pomieszczeń (gondole) - o różnej długości i wysokości. Regały narożne - wewnętrzne i zewnętrzne, umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w rogu pomieszczenia. - Standardowo polecamy regały metalowe na profilach 40 x 80 mm, z panelem oświetleniowym, lustrami lub bez. Jeżeli jest potrzeba, wynikająca z ograniczonej ilości miejsca wykonujemy dla klienta regały na indywidualne zamówienie - mówi Ryszard Rudnik. 

Gondole, czyli wolnostojące elementy, najlepiej o wysokości nie większej, niż 1,5 m pozwalają na stworzenie w sklepie wrażenia przestronności. Wysokość gondoli ma również wpływ na poprawienie widoczności i zmniejszenie liczby kradzieży w sklepie.
Regały druciane chromowane na stopkach lub kółkach, łatwe w montażu, ażurowe - gwarantują pełną ekspozycję towaru, ułatwiają utrzymanie czystości. Można w nich dowolnie regulować wysokość półek.

Najlepiej zachować odpowiednie proporcje w dobieraniu wyposażenia do sklepu - duża przestrzeń z niewielką ilością wyposażenia sprawia wrażenie pustki, z kolei niewielki sklep warto dobrze zaprojektować tak, by ergonomicznie i estetycznie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Najważniejsza z punktu widzenia, i klienta, i właściciela sklepu jest funkcjonalność i wygoda, wynikająca z dobrze rozplanowanej komunikacji. Odpowiednie oświetlenie, ustawienie mebli i ułożenie asortymentu zgodnie z zasadą prawej ręki. Regały po prawej stronie powinny być zajęte przez produkty podstawowego użytku, które klienci kupują " listy", a nie pod wpływem impulsu, z lewej strony ustawia się to, na czym najwięcej się zarabia. Zasada ta obowiązuje też przy układaniu asortymentu na półkach - w prawo od najdroższych do najtańszych, od najbardziej ekskluzywnych do codziennych). 

 

 

 

« Powrót